Postovanje,

    Ispratio sam svaki Vas intervju i veoma Vas postujem kao coveka i kao doktora i imam pitanje za Vas. Imam nepotrvdjeni produzeni covid (od decembra prosle godine) i razne probleme prouzrokovane istim. Prva tri meseca nisam mogao bukvalno da setam duze od 20 min ni da citam nista, odmah su pocinjale vrtoglavice koje su bile pracene otezanim disanjem (i sada imam problema sa disanjem), mucninom, pojacanim zujanjem u glavi (od pocetka imam zujanje u glavi) tako da u prva tri meseca sam bio bukvalno paralisan, nisam imao cula ukusa i mirisa 5 meseci. Nakon toga se stanje malo poboljsalo i nastavilo je da se poboljsava u etapama (na 2-3 meseca) i sada da ne bih duzio, nakon skoro 9 meseci i dalje imam probleme (poremecaj disanja, blagu upalu misica, zujanje-odzvanjanje u glavi, od pocetka takodje osecam kao da imam knedlu u grlu, vrhovi prstiju ruku i nogu i drugi nervni zavrseci kao da mi blago trnu, golicaju, svrbe, peckaju a ranije sam imao i jaka povremena jaka ziganja istih i u glavi, imam blagi tremor koji je ranije bio izrazeniji ali i dalje postoji, osecam kao neko blago treperenje duz kicmene mozdine kojie se siri i dosta sam razdrazljiviji nego u redovnom stanju). Ne mogu da radim ni da ucim jer bilo kakav veci fizicki rad ili intelektualni napor uzrokuje da mi se stanje pogorsa, pojacaju se problemi sa disanjem i sa ravnotezom, svi simptomi se pojacaju i onda moram da pauziram danima dok se stanje ne poboljsa i tako u krug. Obavio sam sve moguce preglede i svi rezultati su mi dobri, magnetne rezonance, preglede neurologa, fizijatra, orl itd. Jedino sto mi je pomoglo u nekim bas kriznim momentima je bilo to da popijem aspirin (to sam cuo od Vas da pomaze), nikakvi vitamini i ostali preparati i lekovi koje sam probao nisu bili korisni. Bio bih Vam veoma zahvalan ako imate neki savet ili predlog kako bi mogao da poboljsam svoje zdravstveno stanje ili da ubrzam oporavak posto kod nas u zemlji niko ne prica o tzv. produzenom covidu i ne znam kako da pomognem sebi, ako uopste postoji takva mogucnost.

    Unapred zahvalan Milos Dimic

    Odgovoreno: 15. 09. 2021.
    • Kao lekar infektolog, u penziji od oktobra 2018, nisam bio u prilici da se bavim obolelim od covid19, osim nekoliko prijatelja, tako da odmah naglašavam da nemam praktična iskustva. No čitajući stručnu litraturu, saznajem o postcovid sinndromu,koj može da traje više meseci, s multiorganskin poremećajima, ali nema, za sada, jasnih preporuka u pravcu lečena, osim  simptomatske terapije ako se proceni da može da pomogne,  npr neki anksiolitik po potrebič U prilogu jedan dobar stručni tekst,iz uglednog časopisa, o vašoj bolesti,možda vaam ponešto razjasni

Komentari na pitanje: #188216

    • Postovani,

      Hvala na odgovoru ali ja ne vidim taj strucni tekst iz uglednog casopisa koji ste spomenuli!?