Tatjana, ja sam cerka nastavnice matematike Evice iz Nisa, Vasa komsika. Imam Covid od 30.08. i molim Vas za pomoc oko terapije. Od ovog datuma sam koristla lek Famipiravir 5 dana, a potom antib. Fortecu od 500mg. do danas, 2g vit C 20 kapi Vigantola dnevno, Cink 30mg, Lemond 80 tri dana i Lemond od 40 dva dana. I posle ove terapije imam temperaturu oko 37, 5 vec 10 dana. Snimak pluca mi je radjen 30. 08. I nalaz je bio uredan. Imam niske linfocite, od 6 do 10. Produzena mi je ista terapija, ali jos 9 dana pronizona tri dana ujutrubi uvece, tri dana 1 ujutru 1/2 uvece i 1 jutru jos tri dana. Da li smem zbog niskih limfocita da pijem pronizon u ovim kolicinama? D dimer je 243 (230 norm vrednost) i pijem samo Cardiopirin 100mg.

    Odgovoreno: 08. 09. 2021.
    • mislim da je ključno u lečenju covid19 štoranije započti favipiraravir, antibiotici malo mogu da pomognu, a kortikosteroidi (u vačem slučaju pronizon, a u protokolima lečenja savtovanim od strane NIH( National Institute of Health, Bethesda, npr, pa i SZO,preporučuje se  deksametazon 6mg dnevno,7 dana), mogu biti od koristi slučaevima s pneumonijom koj imaju potrebu za kiseoničkom potporom, za druge nema dokaza da su korisni kortikosteroidi, ali nisu štetni, najčešće. Kratkotrajna terapija pronizonom neće smetati, ozdraviđete