Poštovani, zanima me Vaše stručno mišljenje u vezi Varilrix vakcine. Da li je bolje da dete preleži ovčije boginje i tako stekne doživotni imunitet ili da primi vakcinu čija zaštita traje maksimalno 20 godina i samim tim bude osudjeno da je doživotno ponovo prima, pogotovo ženska deca? Pitanje sam postavila na osnovu informacija do kojih sam do sada dosla. Inače, govorim o potpuno zdravoj deci koja nisu ni u kakvom riziku.

    Imam još jedno pitanje. Šta se dešava ako dete primi prvu dozu Varilrix vakcine, a ne primi revakcinu? Da li to može imati neke negativne posledice ili se samo neće stvoriti dovoljna količina antitela?

    Hvala unapred na odgovorima!