Poštovani.Cerci staroj 6.5 god.pre 10 dana smo našli krpelja u predelu vrata gde počinje kosmati deo.Odveli smo je kod doktora gde su joj izvadili krpelja.Da napomenem da ga možda i ne bi primetili da nije imala kožnu reakciju po celom telu u obliku koprivnjace.Davali smo joj fenistil kapi i to je trajalo oko dan i po.To se sve odigravalo u Nemačkoj,i doktor nam je rekao da pratimo da li će se pojaviti crvenilo u obliku prstena koji se širi i da u tom slučaju dodjemo za antibiotik.Supruga i mala su pre tri dana otišli za Srbiju,za sada je ok.Moje pitanje je,da li je trebala da dobije antibiotik odmah nakon vađenja krpelja,i sta da radimo ako se taj prsten ne pojavi a krpelj je ipak bio zaražen,pošto sam našao informaciju da se ne pojavljuje to crvenilo stalno. Da li postoje kakve pretrage krvi i sl.i ako imaju kad ih napraviti.Puno pozdrava i hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 27. 06. 2021.
    • koprivnjača se ne može povezati s lajmskom bolešću, a hemioprofilaksa Lajmske bolesti se preporučuje u endemskim regijama. Ako se ne pojavi erythema migrans, crvenilo koje se širi koncentrično, bledi u centru i liči na metu, nema potrebe raditi mikrobiološke testove-Borrelia burgdorferi spcifična antitela ELISA i Western blot-naime nema naučnih dokaza da bi seropozitivne a bez simptoma trebalo lečiti

Komentari na pitanje: #184880