Poštovanje. Znam da ovo možda baš i nije Vaša oblast, ali svaka pomoć bi mi dobrodošla. Već pola godine kada god uradim nalaze imam povišen bilirubin. Najviši je bio 34, granica je do 17,5. Skoro godinu dana sam zbog cista na jajnicima i popratnih problema na terapiji pilulama sa etinilestradiolom i levonorgestrelom. Prije njih nikada nisam provjeravala bilirubin. Urin je uredan, KKS uvijek uredna izuzev - Udio neutrofila smanjen(47,2)-ref. 50-75, a udio limfocita povećan(44,6) ref. 20-40. Leukociti - 5,6 (ref. 4-10), neutrofili 2,60 (ref. 2-7,5). Sedimentacija,CRP,glukoza,urea,kreatinin, AST,ALT,GGT,holesterol,trigliceridi,hormoni štitne- uvijek uredno. Željezo prije pola godine bilo 23,3 međutim sada je povišeno - 30,9 (ref do 29,0). Pokušavam pronaći doktora koji će sagledati sve moje nalaze, do tada bi značilo Vaše mišljenje. Treba li me brinuti ovo željezo, obzirom na to da je povišen i bilirubin i da uzimam pilule? Također, moja mama posljednje 3 g. je imala povišeno željezo, a kaže kao mlađa morala uzimati suplemente jer je bilo nisko. Znam da se može povisiti od transfuzija, ali ih je ona primila jako davno, prije 10-ak godina. Radila sam i UZ srca-trivijalna mitralna i trikuspidna regurgitacija,blago elongiran prednji mitralni kuspis, ostalo ok. UZ štitne i abdomena ok. U međuvremenu sam bila i na ORL pregledu zbog "izraslina"; imam malu cistu na krajniku, odmah do toga na jeziku uvećanu papilu i na stražnjem nepčanom luku također sitnu izraslinu na istoj str. Ne povlači se već 4 mj. Rečeno mi je da imam i alergijski rinitis, jedan doktor savjetuje vađenje krajnika, drugi ne. ASTO 158,3 (ref. do 200) RF 2,1 (do 20). Ovo navodim ukoliko bi moglo biti povezano sa trenutnim nalazima. Imam 21 godinu. Hvala puno.

    Odgovoreno: 28. 05. 2021.
    • imate minimalnu hiperbilirubinemiju, možda i urođenu, a možda i zbog hormonske terapije, klinički beznačajnu, a sve ostalo je dobro, nie vam značajno povećano serumsko gvožđe,  a promene u ždrelu nisu značajne, takođe