Poštovani, pre nekih 24 sata sam se blago ubo, čak više ogrebao na šraf (deluje nezardjalo) koji je virio iz vrata. Rana je površinska i dužine 2mm. Ima li potrebe da se javim lekaru zbog eventualnog anti tetanusa. Imam 34 godine i primio sam sve one doze koje se daju u detinjstvu. Planirao sam i ovih dana covid vakcinu pa bih zbog toga da izbegnem ovu, a i zaista mi deluje nepotrebno da se zbog ovakve rane javljam lekaru. Savet?

    Odgovoreno: 09. 05. 2021.
    • Ta vaša ozleda nij tetanogena; a mnogi ljudi misli da je rđa rizik za tetanus, a nije. Kontakt rane sa zemljom, posbno u soskim uslovima, zemlom koja može biti kontaminirana  s Clostridium tetani, a koji inače, živu  u digestivnom traktu vlikih domaćih životinja-konja , goveda. Slobodno primite protiv-covid vakcinu