Poštovani,

    Imam 21 godinu i još od osnovne škole imam problem sa dečjim glistama. Ranije sam radila perianalni bris koji je to dokazivao, mada ja mogu i golim okom da primetim parazite u stolici. Lekari su mi propisivali Soltrik. Nakon popijene 2 doze leka, paraziti nestanu. Međutim, to je trenutno. Nakon nekog perioda se ponovo pojave. Išla sam ponovo kod lekara međutim ništa novo nisam probala, neki su se dosta čudili, kao da prvi put čuju, a ja se sada već brinem šta da radim. Istina je da sam ranije grickala nokte, tako da je to verovatno razlog, ali sada više ne. Svaki put kad dođe do reinfekcije ja uzmem 2 doze soltrika i par meseci sam mirna. Sada su se ponovo pojavile, ja nemam ideju kome da se obratim. I sama studiram medicinu, ali mi je već strašno to što u meni toliko godina žive paraziti i plašim se da mi ovi lekovi ne nanesu štetu s obzirom da sam ih toliko godina koristila. Pretpostavljam da su paraziti stekli neku vrstu otpornosti na taj lek, i zato se plašim da on ne nanese štetu mom imunom sistemu. Nigde nisam uspela da saznam nešto više o tome.

    Izvinjavam se zbog dužeg teksta i unapred sam Vam zahvalna!

    Pozdrav

    Odgovoreno: 05. 05. 2021.
    • enterobius vermicularis je česta infestacija kod ljudi, teško se leči, a posebno je vašno temeljno prati veš,posteljinu i sve ostalo rublje, lako se širi u porodici. Lek izbora je  mebendazol, albendazol, u prilogu tekst iz literature