Poštovani, ja sam trudnica u 10. nedelji trudnoće. TORCH test sam uradila već u 6oj nedelji kada je utvrđeno da imam Igg na Cmv 40Ua/ml i igm 0.71 Ua/ml sto je znacilo ekvivokalan nalaz i trazeno je da se ponovi. Na ponovljenom testu bila su uvecana igg ali izrazena u drugim jedinicama 3060 PEI Ua/ml i igm 32 PEI Ua/ml a reaktivan je vise od 15 PEI Ua/ml Nakon toga radim u privatnoj laboratoriji aviditet na igg koji je izražen kao visok 74 % a igg vrednost 168. Bila sam kod tri infektologa u Ča bolnici, na VMA i u Bel Medicu i još uvek nisam dobila konkretno misljenje. Trenutno cekam rezultat PCR testa na CVM iz krvi koji ce navodno presuditi da li je reč o primarnoj infekciji. Da naglasim da su datumi testiranja bili 1. 14. pa 21. april. Ovo mi je druga trudnoca, prva je zavrsena rođenjem živog i zdravog deteta carskim rezom pre 2 godine. Nazalost ne mogu nigde da pronađem TORCH test iz prve trudnoće a ne mogu da se setim da li sam tada imala igg na Cmv. Molim vas za vaše stručno mišljenje posto sam ocajna, vreme prolazi, trudnoca je sve veca i sve ce biti teze odluciti se na prekid. Da li postoji neki test kojim se pouzdano moze utvrditi da li je virus presao na plod? Hvala unapred na odgovoru, Srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 26. 04. 2021.
    • Jeste to zabrinjavajući imati akutnu CMV infkciu u prvom trimestru trudnoe. Iz dosadašnjih analiza se može naslutiti da vaša CMV infkcija nje skorašnja, budući da su visokog aviditeta igG antitela. Jedini bi se  testiranje amnionske tečnosti na CMV DNK PCR mtodom moglo  smatrati od presudnog dijagnostičkog značaja za CMV infekciju fetusa