Postovani doktore, moj sin ima 21. godinu i vec 39 dana ima temperaturu. Pocelo je 9. marta sa infekcijom usne duplje,upalili su se kompletni desni i grlo i imao je dvocifren broj afti u ustima. Mislili smo da su umnjaci problem te je isao kod stomatologa koji je rekao da nisu umnjaci uzrokovali infekciju. Prethodno je uradio 2 testa na koronu da bi mogao da vidi stomatologa(PCR i antigenski) i oba su bila negativna i dobio je da pije panklav.Prvih 5 dana temperatura je isla od 38-39,2 uz konstantnu upotrebu antipiretika. Takodje u tom periodu pojavio mu se gnojni plih na vrhu kaziprsta koji je nakon 5 dana izazvao trnjenje ruke(do lakta) te su ga u lokalnom domu zdravlja tretirali i zalecili.. Nakon 7 dana od pocetka simpotma radimo KKS(gde su limfociti 24,4,ref vrednost 25-40, CRP 20,65(ref<5)) sve ostalo je bilo u granicama referentnih vrednosti. Ukljucuju mu pancef i hemomicin koji pije narednih 6 dana,i teperatura se krece u rasponu od 37-37,5. Ponovo radimo KKS gde je sve unutar ref vrednosti i CRP je miran. U medjuvremenu smo snimali i pluca,snimak dobar i radili jos jedan antigenski test koji je bio negativan, Lekari su iskljucili antibiotike i ostao je samo na suplementima za povecanje imuniteta(vitamin C,D,B,selen,cink,imunoglukan,magnezijum) na kojima je i dan danas,. Nakon iskljucivanja antibiotika naredna 2 dana temperatura pada na 36.8-37.0 da bi se 3 dan vratila na 36.8-37.5. Lekari ponovo ukljucuju antibiotik(Klindamicin) i to je period kada mu tretiraju gorepomenuti prst misleci da je on uzrok temperature. Medjutim sve vreme je temperatura izmedju 37.0-37.5 u toku dana dok je nocu nije imao. Nakon klindamicina odlazimo na intersniticki pregled( EKG uredan). Zatim smo uradili ultrazvuk abdomena i bubrega gde je sve bilo normalno i mirno. Zatim je uradjen i ultrazvuk vrata gde su ustanovljene blago reaktivne limfne zlezde(sto nam je receno da je normalno s obzirom na skoru infekciju) i sve ostalo normalno. Posto temperatura i dalje tokom dana (13h-21h) drzi izmedju 37.0-37.3 nekad ume da padne i ispod 37 ali retko a nocu je nikako nema i ujutru takodje radimo dalje analize. 1. aprila( 23 dana od prvih simptoma) gde je s-EBV IgG 0.81(poz>0.21); s-EBV IgM negativan s-AntiSarsCOv2 i s-SARS-COV-2-Spike negativni. S-HSV1 IgG 41.4(poz>25) s-HSV1 IgM 26.6(poz>25); s-HS2 IgG i IgM negativni. Uradili smo ureu,kreatinin,bilirubin ukupni i direktni,AST,ALT,Gama GT,eGFR i sve je u granicnim vrednostima. Nakon analiza saopsteno nam je da boluje od mononukleoze. Takodje radili smo urino kulturu i bris grla i nosa i sve je negativno.Medjutim pre nedelju dana dolazi mu devojka da ga obidje,posto je sve vreme u izolaciji,sa kojom se poceo zabavljati 10-ak dana pre svih simptoma i koja je imala labijalni herpes(u trenutku kada su njemu simpomi poceli) a u toku posete ga nije imala. Nakon posete sutradan ponovo se javlja ovaj put blaza upala usne duplje nalik onoj na pocetku svih simptoma koja ovog puta prolazi nakon 3 dana,koriscenjem lysobact oribleta i anaftin spreja,ali temperatura ne prolazi i dalje je u granicama 37.0-37.3 u toku dana. Takodje u zadnjih 2 nedelje stolica mu je bledo zuta,normalne konzistencije. On solidno jede,ali u ovih poslednjih par nedelja ima mucnine ujutru te smo ukljucili controloc20, Koje nam korake preporucujete dalje? On je dosta uplasen i zabrinut zbog svakodnevne temperature te ne zna kada ce moci da se vrati normalnom zivotu i da se vrati obavezama na fakultetu koje i pod temperaturom u toku dana obavlja koliko toliko preko racunara. Da li smemo da ukljucimo setnju? Veliki pozdrav i unapred hvala na odgovoru! Zabrinuta majka.

    Odgovoreno: 17. 04. 2021.

Komentari na pitanje: #181751

    • Postovani doktore,hvala na brzom odgovoru! Mozete li nam samo reci da li je normalno da to traje vec ovoliki broj dana i do kad je normalno da ima temperaturu? Da li je potrebno neko dalje lecenje ili ispitivanje? Unapred hvala!