Pozdrav. Imam problem sa bakterijom klebsiella spp. Najpre, jos u februaru nakon sto sam se vratio iz Beograda sam osetio groznicu i temperaturu nakon 3-4 dana. Otisao sam odmah do najblize ambulante i poslali su me u laboratoriju i dali da pijem hemomicin misleci da je u pitanju kovid. Uradivsi analize, pokazalo je da je CRP 24, ali su leukociti i krvna slika bili u redu i rekli su mi da vise sumnjaju na obicnu upalu, ne na koronu. Nakon ispijenog hemomicina, dali su mi jos jednu kutiju, tako da sam ga pio ukupno 6 dana. Nakon toga sam odradio drugu analizu krvi i crp je spao na 3 (jedino je MXD ostao blago uvecan) i rekli su mi da je to to, da samo pijem vitamine. Medjutim, u narednim danima sam i dalje osecao kako me grebe grlo i tera da kasljem (a i kada bih otvorio usta i pogledao, u ogledalu video bih da je veoma crveno). Krenuo sam da pijem eritromicin nekoliko dana misleci da se nije zalecila upala, nekad i po 5 cajeva dnevno, ali nista nije davalo efekta. Konacno sam odlucio da uradim bris grla, da bi pokazao da postoji bakterija Klebsiella spp 50%. Na analizi su navedeni i antibiotici na koje je bakterija osetljiva, a buduci da sam alergican na penicilin imao sam dve opcije: Gentamicin i Baktrim. Dali su mi Baktrim, pijem ga vec 7-8 dan. Moram da priznam da mi se kasalj smanjio i ne osecam tegobe kao ranije, ali i dalje je grlo jako crveno i puno belih krastica, na zavrsetku jezika vidim i bele tufne. Koristim i zalfiju, pijem cajeve sa djumbirom, medom, nekad ispiram i grlo sodom bikarbonom, jabukovim sircem i sl. Osecam da antibiotik i nema neki efekat. Osim toga, na rukama izmedju prstiju je pocelo da se javlja crvenilo koje pece i svrbi (ali ne znam da li je povezano sa celim problemom). Da li znate sta mogu da uradim? Sta moze da se koristi od prirodnih preparata/cajeva za bi se ubrzalo unistenje bakterije? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 23. 03. 2021.
    • klebsiell sp. nije nikada uzročnik upale ždrela, vaša bolest je virusne etiologije, budući da upale ždrela izazivaju streptokoke, ili virusi. Proći e spontano. budite strpljivi. LEkovi nisu potrebni, osim paracetamol za bolove