Poštovani doktore,molim Vas da mi pomognete da dešifrujem svoje zdravstveno stanje koje me dovodi do očaja i onemogućava da funkcionišem .Posjetila sam mnogo ljekara koji su me prosleđivali od jednog do drugog specijaliste ,bez konkretnog rezultata. Imam 56 godina,hronične ,dugogodišnje tegobe koje se smanjuju ili nakratko povlače samo nakon korištenja antibiotika .Imam nekoliko dijagnoza koje se nadopunjuju i još niz simptoma koje ne mogu smjestiti ni u jednu dijagnozu: rinosinusitis ,hroničan,neprekidan (čini se da je od njega sve i počelo prije 15-tak godina),bronhitis sa sve probadanjem u grudima kada sinusitis egzaltira u akutnu fazu;Hashimotov tireoiditis(pod terapijom),GERB;probleme sa čestim i rijetkim stolicama a sve je praćeno bolovima u zglobovima ,rukama ,ramenima,šakama,stopalima.Ono u šta sam se potpuno uvjerila tokom vremena je da mi kratkotrajno olakšanje daju samo antibiotici .Svi analizirani parametri iz krvi su uredni , crp ,c3,c4, normalni , test na boreliu neg ,clostridium u stolici neg, calprotektin uredan.Rađena imunološke analize : c-ANCA neg ,p-ANCA neg, ;antiCCP neg.; ANA(1,2) ,LA antitijela neg.kardiolipin IgG i IgM neg;.anti B2 neg.Reuma faktori uredni.Koprokultura uredna, nema parazita u u stolici,prisutna Candida albicans u manjoj mjeri (fiziološka flora). Prije godinu dana iz sputuma i grla izolovana Klebsiella.Nakon terapije moksifloksacinom 10 dana ,kontrolni bris je bio uredan.(april 2020).Ali ni nakon toga nije prošlo mnogo vremena ponovo počinju stari problemi .Osjećaj strujanje ,nelagode,trnaca u stopalima i rukama , strujanje kroz grudi i cijelo tijelo,bol u zglobovima ,naročito šake i koljena ,pojačan .Sinusna glavobolja,slivanje sekreta,prolivaste stolice... Na preporuku ORL specijaliste uzimam baktrim 10 dana i SVI se simptomi povlače dok sam pod terapijom.U poslednjih 4 mjeseca sam još 2 puta pila baktrim po 7 dana .Isti doktor misli da su problemi sa sinusima uzrokovani želučanim tegobama.Uradila sam gastroskopiju ,osim hr.gastritisa ,nalaz uredan.Obzirom na rijetke stolice ,preporučena mi je i kolonoskopija.Ponekad mi se i učini da je srž problema upravo i generisan u crijevima.Da li je moguće da entero bakterije sve ovo čine?Kakvo je Vaše mišljenje?Da li možete da me posavjetujete koje testove da uradim.Da li je moguće da je Klebsiella kolonizirala moju sluzokožu i šta poduzeti u tom slučaju ? Da li bi Candida mogla da radi probleme? Sve je dodatno zakomplikovano aktuelnom covid situacijom.Živim u Rep.Srpskoj ,gdje je stanje u zdravstvu alarmantno i ovakvim pacijentima se niko ne bavi. Da li mi možete dati neku preporuku za dalje lečenje? Hvala

    Odgovoreno: 08. 01. 2021.
    • Vaš tgobe su u velikoj meri psihosomatske prirode,moguće je da mate i iritabilni kolon. Candid i neke bakterij iz brisa ždrela su bez kliničkog značaja.A zašto vam pomaže Bactrim, nije jasno( nije mnogo verovatno da imate ponavljani bakterisjki sinuzitis), Ne mislim da bi trebalo raditi bilo kakve dopunske analize. a mislim da bi vam pomogao neki anksiolitik, npr Ksalol 3x0.25mg. Kolonoskopija može da sačeka