Dobar dan. Trudnica sam u 13. Nedelji trudnoce. Radila sam Torch, sve je uredu osim sto rubeola igg je na granici, igm je negativan. Opet sam radila posle 15 dana nalaz na rubeolu pokazalo je da je igg opet na granici, ovoga puta pise slabo pozitivan. I da nema dovoljno titra da bi se odredilo da li je prijasnja ili skorasnja infekcija. Da li moze da utice na plod, i sta dalje da radim? Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 13. 11. 2020.
    • t

      TORCH bi trebalo urditi pre željene trudnoće, da bi se žena na vreme vakcinisala.  Vi skorašnju infekiju rubela virusom, po svemu sudeći, niste imali - negativna su IgM antitela; trebalo bi, posle prvog trimestra, da preimite vakcinu protiv rubele, zato što su vaša IgG antitela nedovoljna  za zaštitu