Питање инфектолофа, професора др. Ђорђа Јевтовића

    Познато ми је да Toxoplasma Gondii може да уђе у централни нерви систем, ту направи колоније и изазове психозу и аутоимуни анти-НМДА енцефалитис. Како се то доказује у раној фази? Ко се у Србији бави таквом дијагностиком и лечењем, или га бар то занима?

    Odgovoreno: 14. 05. 2020.
    • neurotoksoplazmoza je vrlo retka, kod imunokompetentnih, kod imunokopetentnih je toksoplszmoza uglavnom  bezazlena endogena infekcija s kojom normalno živimo-ima je oko 40% Srba i oko60% Francuza, npr, u obliku latentne infekcije

Komentari na pitanje: #169596

    • Горан Лазаревић 07. 10. 2020.

      Ви сте једини наш лекар кога сам питао, а да му је било познато да је неуротоксоплазмоза могућа и код имунокомпетентних. Широм света томе се поклања велика пажња, а решења и нису тако компликована (у прилогу). Ако више не радите са пацијентима, коме да се обратим?