Занима ме ваше мишљење о делотворности хербалне медицине, додатака исхране (попут Омега 3) и дијета, а у вези са Toxoplasma Gondii. Образложење: Ћерка (20 година) ми је заражена тим паразитом (IgG=244,0 ; IgM=0,30). Од изразитих тегоба је у дугом времену имала мигрену. Са обзиром на присуство такве инфекције и потресну породичну (и блиске фамилије) прошлост и садашњост, могуће је да се ради о наслеђеној инфекцији. Погледао сам о лечењу, постојећим лековима то се ради се само у случајевима: трудноће, оболења очију, трансплатације органа и ХИВ-а. Позната ми је и способност преживљавања тог микроорганизма. Нисам могао да седим скрштених руку и чекам да затрудни или ослепи, па сам на “pubmed”-у погледао шта још људи раде у свету. Радове који су ми упали у око прилажем:

    • Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids Prevent Toxoplasma gondii Infection by Inducing Autophagy via AMPK Activation ; -The efficacy of herbal medicines against Toxoplasma gondii .

    Odgovoreno: 25. 02. 2020.
    • T. gondii spada u grupu endogenih infekcja koju stekne oko 40% Srba, a oko 60% Francuza, uglavnom kontaminiranim mesom. Samo kod imunokompromitovanih domaćina može izazvti ozbiljnu bolest, a opasna je i steći infekciju u prvom trimestru trudnoće, mOže doveesti to oštećenjea ploda i do postnatalnih komplikaciaj takođe. Kod većine ljudi,  ova je infekcija bezopasna i pralazi spontano u svojoj akutnoj fazi, u formi limfadenitisa, retko infekcije drugih organskih sistema, miokarda npr, ili cNS-a. Leči se samo u trudnoći, u slučaju teške kliničke slike i kod imunikompromitovanih. Mislim da nedostaju  naučni dokazi da bilo kakva herbalna medicina pomaže, te se u vodičima dobre prakse ne pominje