Poštovani, svaki put par dana nakon oralnog odnosa sa dečkom imam grlobolju. On je radio briseve na klamidiju, gonoreju i trihomonas i bili su negativni, te osim bisernih papula koje ima od djetinjstva nema vidljivih promjena na penisu. Mene je doktorica zbog nekih promjena na jeziku uputila na testiranje na sifilis i taj nalaz je također bio negativan, te mi je dijagnosticiran geografski jezik. Zadnji oralni odnos smo imali prije 17 dana, a 3 dana nakon toga sam imala simptome prehlade(kihanje, grlobolja, temp.37.5-38) koji su prosli medjutim ostala mi je afta na nepcetu koja boli. Doktorica mi je prepisala Amoxibos kapsule i ispiranje Stomatidinom, međutim to nije pomoglo, a ranica je tu već 2 sedmice. U prilogu Vam šaljem sliku. Zanima me šta vi mislite da li je moguće ovo usljed neke spolno prenosive bolesti ili je ipak u pitanju obična upala grla kojima sam inače sklona? Unaprijed zahvaljujem.

    Odgovoreno: 19. 02. 2020.
    • Aftozni stomatitis uglavnom spontano prolazi, a postoji i oblik koji se zove rekurentni gingivostomatitis, koji se leči kortikosteroidima. Antibiotici nisu od korisni. Od polno prnosivih infekcija ulcerativne promen može dati sifilis, a to je isključeno.Partner je testiran na viuše polno preosivih infekcija i nema ih, tako da je ta etiologija aftoznog stomatitisa još manje verovatna