Kako se odredjuje u kojoj ste fazi lajmske bolesti ukoliko su vam pozitivna i igg i igm antitela? Kako se uopšte odredjuje faza bolesti kod lajma?

    Odgovoreno: 18. 01. 2019.
    • Seropozitivnost na B. burgdorferi specifična antitela, bez kliničke slike koja se uklapa u neki od stadijuma Lajsmke bolesti, nema nikakav klinički značaj i  ne zahteva lečenje ;  svi relevantni vodički dobre prakse i udžbenici infktologije kažu da nije poztrebno lečiti  asimptomatske serpozitivne ljudee.  Faze bolesti su dobro poznate svim lekarima infektolozima, ali to je i u domenu  znanja koje studenti mediciine moraju imato da bi položili ispit na 4. godini studja. Opis stadijuma je prevelika materija za ovu vrstu savetovanja pacijenata, tako da je moja prepouka da se svakako javite infektologu.