Zdravo.Htela bih da vas pitam ja sam sad u 9.mesecu trudnoce negde imam toxoplazmu u 5.mesecu su mi radili amniocentezu i rekli da nema toxoplazme u plodovoj vodi pila sam rovamicyne 1.5 da bi mi sad u 9.mesecu rekli da sam trebala da pijem 0d 3.o i dobila spiramicim od 3.0 miliona.Na ultrazvuku nema znakova ostecenja toxoplazme kolike su mi sanse da beba nije dobila to od mene.Rezultate imam samo sa pocetka iz moje krvi gde se pokazalo da imam toxo ali kazu da ne mogu da znaju od kada je infekcija.Hvala unapred

    Odgovoreno: 18. 01. 2019.
    • samo je akutna toksoplazmoza stećena u prvom trimestru trdnoće ( organogeneza), opasna po plod. žene koje su u trudnoću ušle sropozitivne su zaštićene, kao i njihov plod. dObro j biti sropozitivan pre trudnoće, samo nije dobro steći infekciju na početku trudnoće. Imajući u vidu da nema dokaza da ste toksoplazmou stekli u prvom trimestru trudnoće,  nije vrovatno da se vaša beba inficirala. Lečenj akutne toksoplazmoz u trudnoći se sprovodi ovako 8 navod je iz referentnog udžbenika:

      Treatment of pregnant women with acute toxoplasmosis can decrease the incidence of fetal infection.

      Spiramycin 1 g po tid or qid has been used safely to reduce transmission in pregnant women during the 1st trimester (available from the FDA [telephone 301-827-2335]), but spiramycin is less active than pyrimethamine plus sulfonamide and does not cross the placenta. Spiramycin is continued until fetal infection is documented or excluded at the end of the 1st trimester. Amniotic fluid is obtained at 18 wk gestational age and is tested using a PCR-based assay to determine whether a fetus is infected. If no transmission has occurred, spiramycin can be continued to term. If the fetus is infected, pyrimethamine plus sulfadiazine plus leucovorin is used during the 2nd and 3rd trimesters. Pyrimethamine is a potent teratogen and should not be used during the 1st trimester.

Komentari na pitanje: #160223

    • Mia Martinov 04. 08. 2023.

      Pozdrav, možete li mi protumačiti rezultat, trudna sam 15+3 i pokazicalo mi je početkom jula Toxoplasma IgM pozitivan da je >6. Krajem jula sam ponovila i stigli su mi sada rezulati, pa dok čekam pregled za dve nedelja jako sam u strahu. Toxoplasma IgG 2.25 Toxoplasma IgM 2.91 Referntna vrednost je do >1.1 Antitela Toxoplasma IgG je 20%