Hteo bih da pitam u vezi određenih nalaza za mononukleozu. Naime imao simptome koji odgovaraju mononukleozi malaksalost, temperatura (oko37- 37, 2) , blag bol u grlu. I prvo mi je konstatovano da imam gnojnu anginu prvo su mi dali palitreks, ali nije pomoglo nakon toga sam dobio panklav, nakon toga kad su rekli da je mononukleoza ukljucen je i orvazil, dan pre ukljucivanja orvazila nalazi ast 55 i alt 136 su bili povecani. Sledeceg dana vadio sam krv da se testiram za ebv nakon dobijanja nalaza rezultati su sledeći: igg + 1: 200 i igm negativan imegi. Na isti dan rezultati ast 94; alt 260 i ldh 272 zanima me da li imam mononukleozu? I sta predstavlja omer 1: 200 kod igg nalaza?

    Odgovoreno: 18. 01. 2019.
    • Za serološku dijagnozu infektivne mononukleoze je  nophodno dokazati specifična IgM antitela, kao znak akutne infekcije. Pozitivna IgG antitela ukazuju da ste EBV nfekciju stekli ranije ( većina ljudi stiče je u ranom detinjstvu, do 5. godine, a ostali u uzrastu adolescenta)-zato svi imampo pozitivna IgG specifična antitela u uzrastu odraslih. Druge neke infekcije mogu da imitiraju infektivnu mononukleozu; kod male dece HHV6 i HHV7, a kod odraslih HIV , toksoplazmoza i CMV