Postovani, u trudnoci 2003- e god utvrdjen mi je hepatitis b. Dijete je odmah po rodjenju primilo imunoglobulin i redovno vakcinisana a sa 6 i 12 mjeseci vadjena joj je krv i bilo je u redu. Meni je nakon poroda receno da imam hronicni hep. Pcr sam prvi put radila 2009- e godina i najveci broj kopija je bio 400 kopija. Od 2012- e godine pa do jula ove godine nisam isla na kontrole. Nekako sam potiskivala to saznanje o bolesti i lakse mi je bilo da to "zaboravim". Prosli mjesec konacno sam skupila snagu i otisla kod dr koja je trazila sledece nalaze hbsag reaktivan 76. 04 s/co (ref >1) anti hbc igm nereaktivan hbeag nereaktivan anti hbe reaktivan 0. 04 s/co (ref <1) anti hcv nereaktivan hiv duo ultra nereaktivan pcs hbv dna reaktivan < 6×100000^0 fibroscan: fibroz 0, steatosis 2 se, kks, suk, urea, kreatinin, ast, alt, gama gt, albumini u serumu, fe sve u granicama normale. Jedino je fibrinogen 4. 3 a gornja granica je 4. 0. Uzv je uredan. Doktorica kod koje idem rekla je da nisam za nikakvu terapiju ali da redovno na svakih 6 mjeseci dolazim na kontrole. Takodje je rekla da sam nisko viralna. Ja sam psihicki sve ove godine "u haosu", idem redovno i kod jedne divne dr psihijatra koja mi pomaze da nekako zivim sa tim saznanjem. Molim vas ako mozete da mi malo pojasnite moje rezultate i stanje infekcije da li sam jos uvijek infektivna? Da li postoji mogucnost da nakon 15 godina dodje do serokonverzije hbsag u anti hbs i da li bi to znacilo da je virus izbacen? Postoji li i teoretski bilo kakav nacin lijecenja, cije bih troskove sama snosila, pa da dodje do izbacivanja virusa? Treba li moja cerka da se revakcinise? Imam 37 godina i prihvatila sam bolest donekle ali jos uvijek nemam mira, kome god da spomenem hbv odmah se distancira i udalji. I brak mi je zbog hbv- a propao, ostala sam sama jos u trudnoci. . . Unaprijed zahvalna na odgovoru

    Odgovoreno: 18. 01. 2019.
    • vi imate hroničnu HBV infekciju u tzv. imunotolerantnoj fazi, virus se replikuj, ali još uvek nema značajnijg hepatitisa;  ipak bi stadijum hepatitisa njsigurnije bilo proveriti biopsijom jetre. Za osobe sa kliničkom slikom hepatitisa ( simptomi+lab. potvrda dijagnoze) preporučuje se lečenje antivirusnim lekovima, tenofovirom , ili entekavirom, do potizanja serokonvezije. Jeste tačno da do srokonvrzije može doći smpontano, što nije mnogo verovatno u vašem slučaju.