08. Maja sam skinula krpelja sa potkolenice (unutrasnja strana lista) . Mesto ujeda je bolno, crveno, svrbi. Sledeceg dana su mi pecati na laktovima: crveni, grubi, ljuste se, velicine 5 dinara je jedan - na levom, a velicine 1 dinar na desnom laktu. Nemam knjizicu i vec par dana pokusavam da idem kod lekara, ali ne uspevam da dodjem na red. U hitnoj nisu hteli da me prime. U apoteci su mi dali synopen, xyzal i dovicin. Ja to sada pijem i mazem. Vec 10. Maja mi je malo manje izrazen osip na laktovima, a mesto uboda krpelja je i dalje crvenkasto u precniku od 2cm. Sredina je kao ranica koja zarasta. Moje pitanje: da li je moguce da sam tako brzo imala reakciju ukoliko je krpelj zarazen? Ne znam sta bi ovo na laktovima moglo da bude. Da li da pijem jos dovicina kada zavrsim ovih 5 tableta? Hvala unapred. Saljem slike.

    Odgovoreno: 21. 01. 2019.
    • Za profilaksu s, u endemskim regijama,  koriti doksiciklin( Dovicin) jedna doza od 200mg, a sve ostalo je bez naučnih dokaza; no  vrovatno bi kompletna terapija od 14-21 dan bila svakako dovoljna da izleči infkciju i ako je u razvoju. Odmah po ubodu se javlja lokalna reakcija na ubod, nije Lajmska bolest , tj. erythema migrans-ona se javla posle nekoliko dana, ali i više nedelja-prva faza bolesti.