Postovani, cijenio bih vase misljenje, jer se nakon dvije nedelje osjecam pomalo zbunjeno. Prije dvije nedelje imao sam jake bolove u grlu i otecene limfne cvorove na vratu i temperaturu oko 37. 5 (prvi test, crp 42. 00mgl, sedim 16) i dobijam penicilin kao injekcije, da bi usled reakcije drugog dana promijenjeno u longacef dva puta dnevno uz obavezu daljih pretraga. Nakon konsultacije sa orl, sugerise se lijecenje akutne gnojne angine, dok infektolog upucuje na sumnju i test mononukleoze. U međuvremenu, radim i eho abdomena koji je uredan, jetra prosjecno 120mm. Prosirena kks nakon tri dana terapije - crp 9. 55mgl, sedim 30, ast 48ul, alt 77ul i epsteinbarr igm neg, igg pozitivan. Ljekari dalje preporucuju koriscenje pancefa jos nedelju dana (nakon 2 penicilina i 13 longacefa) i bolest tretiraju kao anginu na kraju?! Srdacno.

    Odgovoreno: 21. 01. 2019.
    • svi ti  antibiotici su nepotreni, a pozitivna IgG antitela na EBV ukazuje da ste infekciju stekli ranije ( svi je stičemo najčešć u ranom detinjstvu ili u uzrastu adolescenta), a ova vaša epizoda liči na infektivnu mononukleozu, kod odraslij takvu bolest mogu izazvati CMV, toksoplazmoza i HIV. A što se gnojave angine tiče ona se leči injekcijom benzatin peniciln G 1.2 mil, moguse dati i klindamicin, klaritromicin, cefalosporini 1. generazcije, npr cefdinir, cefpodoksim, cefalosporini starijih generacija svakako nisu indikovni( lekari su dužni da poštuju principe lečenja zasnovane na naučnim dokazima, što sve piše u relevantnim udžbenicima i vodičima dobre prakse);  improvizacije antibioticima je pogrešna i pogubna praksa