1. Tromb u nozi

    Pitanje broj: #151098

    Poštovani,

    Majka mi je 27. 01. 2017. god imala izliv krvi na mozgu. Ona je 1952. godište, nikada nije pila nikakve lekove jače od Analgina za glavu, niti je ikada ležala u bolnici. Pošto joj se to desilo dok je boravila u Crnoj Gori, nisu mogli da joj zaustave krvarenje. To su uspeli tek u kliničkom centru u Podgorici gde je ležala 17 dana. Hematom je bio 31 mm širine i oko 40 mm visine (desna hemisfera). Pre transporta u Srbiju hematom se smanjio sa 31 mm na 29 mm. Rečeno je da je to bio moždani udar koji nije puno oštetio motorne funkcije. Oduzeta joj je leva strana. Trenutno leži u bolnici u Srbiji i taman kada je krenula da pokreće prste na levoj nozi videli smo da joj je leva noga otekla. Lekari su ustanovili da ima tromb u nozi, jedan veći i jedan manji. Zavili su joj nogu i dali joj Heparin 0,3 mg iako bi za svoju kilažu trebala da uzima dozu od 0,6 mg. Lekari nisu smeli da joj daju jaču dozu zbog hematoma u mozgu. Rekli su nam da je sve u Božijim rukama sad. Da li postoji bilo kakva mogućnost da se taj tromb u levoj nozi razbije laserom? Da li se može izbeći embolija pluća ili drugi moždani udar? Ima izraženu venu ispod kolena. Molim Vas da me posavetujete ako postoji bilo kakva šansa da se spreči pokretanje tromba.
    S poštovanjem, Jovana

    Odgovoreno: 24. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Kombinacija intracerebralne hemoragije sa trombozom dubokih vena je jako nezgodna zbog toga je terapija tromboze dubokih vena kontraindikovana u slučaju intracerebralne hemoragije. Terapija koju Vaša majka prima je u potpunosti adekvatna njenom stanju. Na žalost, lasersko razbijanje tromba u dubokim venama nije moguće. Rizik od plućne embolije je svakako veliki i ne vidim ni jednu terapijsku opciju koja bi mogla da smanji taj rizik osim ove koju vaša majka već prima.