1. Treniranje kod osoba sa trombofilijom

    Pitanje broj: #150977

    Poštovani,

    Imam 20 godina i prije mjesec dana sam izašla iz bolnice. Dijagnostikovana mi je duboka venska tromboza lijeve noge. Ležala sam 20 dana u bolnici i trenutno pijem Xarelto. Takođe mi je dijagnosticirana visokorizična nasljedna trombofilija. Rečeno mi je da je bolje da hodam, vozim biciklo, plivam i slično, te da budem što lakša (inače visoka sam 1,63 a teška 62 kg). Sada sam krenula da vježbam u teretani i pazim na ishranu. Da li smijem raditi sve vježbe, kao što je istezanje i slično? Smijem li uopšte naprezat toliko nogu? Takođe noga mi čitava malo natekne i boli, iako redovno nosim elasticnu čarapu, je li to normalno?
    Hvala unaprijed

    Odgovoreno: 16. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Obzirom na Vaš problem, svakako je savetovana fizička aktivnost. Ne morate preterivati, ali šetnja i plivanje bi svakako imali pozitivne uticaje na simptome koje sad imate kao i na prevenciju ponovne tromboze u budućnosti. Noga sada otiče jer još uvek nije prošlo dovoljno vremena da se tromb kompletno razgradi i vena rekanališe. Taj proces rekanalizacije ćete svakako ubrzati redovnim fizičkim aktivnostima.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #150977

    • Pozdrav, imala sam DTV desne ruke prije evo skoro godinu dana. Bila na injekcijama i terapijom tabletama 7 mjeseci. Trenutni krvni nalazi su mi odlični, međutim, moje pitanje je da li smjem raditi trening sa strujom?

    • Imam blagu trombofiliju. Da li mogu trenirati fudbal? Da naglasim da sam golman.

    • Postovanje.Imam vensku trombozu noge i pijem Acenokumarol.Imam prilican visak kilograma i razmisljam da odem u teretanu.Zanima me da li je moguce dizati tegove sa trombom(radio bih na torsou iz sedeceg polozaja).Da li je to moguce ili bimorao naci drugi nacin?

    • Poštovani, Imam nasledniku trombofiliju koju sam otkrila preko testa jer je mama ima pa sam uzela da se proverim. Krenula sam da treniram u teretani da li postoje nek a ogranicenja, nemam nikakve simptome svi parametri su okej ali moja mama stalno ima neki strah da ne smem da dižem neke težine. Da se ovradim nisam planirala da se nabildujem samo da zategnem svoje telo. Hvala

      Srdačan pozdrav Milica

    • Postovanje!Da li se moze trajno izleciti stecena trombofilija,sumnjam da je imam(problem usadjivanje ploda u zid materice ,ponavljani pobacaji)Rodila sam decaka.Da li je povezana trombofilija sa povišenim gbozdjem u krvi?Hvala unapred!