1. Treninzi nakon lečenja flutirajućeg tromba

    Pitanje broj: #151198

    Poštovani,

    Bavio sam se jako dugo košarkom. Nakon prestanka treniram rekreativno u teretani. Imam 29 godina i pre par meseci je došlo do povrede u predelu gornjeg dela lista i oticao mi je skočni zglob. Kako to nije prolazilo par meseci otišao sam kod lekara i otkriven mi je flutirajući tromb. Proveo sam u bolnici nedelju dana i primao terapiju niskomolekularnim herapinom. Uradjen je kolor dopler i videlo se da je tromb fiksiran i nakon toga sam pušten kući. To je bilo pre mesec dana i sada svakodnevno pijem lek Pradaxa i nosim elastičnu čarapu. Nema nikakvog otoka i nema bolova. Kada bih po Vašem mišljenju mogao da krenem sa laganim treninzima, voženje sobnog bicikla i rada sa težinama (ne velikim, nego laganim koje bi postepeno povećavao), i nakon koliko vremena bih mogao da krenem da radim vežbe za noge? Da li je uz ovaj lek u redu da se piju whey protein i glutamin? Da napomenem da sam u kontaktu sa mojim doktorom i idem na kontrolu, samo želim da čujem još nečije mišljenje.
    Unapred hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 13. 03. 2017.
    • Poštovani,

      Niste naveli da li ste uradili neki test na urođene trombofilije (bolesti zgrušavanja krvi), jer bez obzira na povredu koju ste naveli u Vašim godinama ne bi trebalo da dođe do tromboze dubokih vena. Za sada izbegavajte treninge sa opterećenjem, ali slobodno smete da šetate i trčite. Savetujem Vam i da ne koristite gore navedene suplemente dok se ne utvrdi pravi razlog tromboze.