1. Angiografija arterije

    Pitanje broj: #151291

    Poštovani doktore,

    Prije koju godinu moj deda, rodjen 1942. godine, je od strane vaskularnog hirurga iz Sombora bio poslat u Novi Sad na angiografiju arterije desne noge. Na nalazu piše sledeća dijagnoza: Dg. Paob st iv b l. Dex. Ulcus troph. Hallucis l. Dex stenosis afc l. D dex 50% occlusio afs l. Dex. Occlusio ata l. Dex occlusio atp l. Sin. Bolesnik se žali na bol u desnom delu i ima trofičnu promenu palca noge. Leči se od arterijske hipertenizje. Dijabetičar je. Operisao je levi kuk. Kardiopata je sa aritmijom. Objektivna suva trofična promena jasno ograničena na palcu desnog stopala. Izvršen je nalaz dus art de i mscta artoilijacnog segmenta u prilogu. U Novom Sadu na odeljenju vaskularne hirurgije mu je izvršena desna femoralna angiografija. Otpušten je kući jer angiografija nije bila zadovoljavajuća, slabe i tanke arterije. Od tada je prošlo 3 godine, na palcu je povremeno dolazilo do stvaranja zadebljanja, a nakon nekog vremena ponovno bi se zadebljanje propušilo i dolazilo bi do stvaranja sekreta, nakon čega bi se rana ponovno zatvarala kroz neki period. U poslednje vreme došlo je do stvaranja još jedne ranice na palcu iznad ove stare i iz obe ranice curi sekret tj. gnoj. Ovih dana odlazi na kontrolu kod vaskularnog hirurga. Molio bih Vas za mišljenje. Da li postoji neki drugi način lečenja ovih simptoma osim ugradnje stenta koji bi doveo do stabilizacije?

    Hvala Vam na odgovoru.

    Odgovoreno: 13. 03. 2017.
    • Poštovani,

      Vaš otac kako ste naveli ima okludiranu površnu butnu arteriju desne noge kao i potkolene arterije iste (pretpostavljam da ste greškom napisali atp l.sin jer sve vreme govorite o arterijama desne noge). S obzirom na takav nalaz, efekti hiruške revaskularizacije ili implantacije stenta bili bi nezadovojavajući. Potrebno je redovno previjanje i obrada rana kao i uvođenje lekova za perifernu arterijsku bolest. Niste naveli da li Vaš otac pije neke lekove?