Postovani, na desnoj nozi ispod kolena pojavile su mi se prosirene vene pre par godina. Nisu mi predstavljale problem sem sto estetski ruzno izgledaju. Sad poslednjih nekoliko meseci tacnije od kada sam se porodila drugi put primećujem da mi se stvaraju kao cvorici ima ih oko 10 tak i mogu da se napipaju a i vide se golim okom. Vena se spusta sve nize i nize ka stopalu to sam, takodje primetila. Za sada nikakve simptome nemam niti bolove niti svrab, niti otok... Sta mi vi preporucujete i da li mislite da bi moglo to da se resi lekovima, carapama, gelovima ili bi morala operacija za sta ja nisam bas rada... Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 21. 01. 2021.
    • Kada govorimo o tome šta je najbolje treba da se kaže šta je najbolje za pacijenta, potrebno je uraditi prvo pregled, doppler pregled krvnih sudova nogu i onda proceniti šta je najbolje za pacijenta i za tretman bolesti. U svakom slučaju ja dajem prednost minimalno invazivnom metodom to je pre svega laserska operacija vena, koja se izvodi u lokalnoj anesteziji, znači izbegavaju se rizici opšte anestezije, nije potrebna hospitalizacija. Ona je u principu dosta bolja u odnosu na sve ostale metode i superiornija je u odnosu na ostale metode u smislu brzog oporavka i bezbednosti tokom izvođenja. Priprema je u principu tipična, nije to ništa specijalno, uzmu se određene krvne analize i to je kratkotrajna priprema s obzirom da se operacija izvodi u lokalnoj anesteziji i s obzirom da je pecijent odmah pokretan. Oporavak je brz, zaista brz, naravno zavisi od aktivnosti kojima se pacijent bavi i posla kojim se bavi tako da i za najteže poslove je dovoljno 5 do 6 dana negog oporavka, tj. poštede od posla, nakon toga se pacijent najčešće vraća svojim normalnim radnim aktivnostima. Što se tiče životnih aktivnosti pacijent je nakon operacije sposoban da ponovo živi normalno.