Postovani Doktore, Moj otac ima 66 god.Prije 10-tak dana javio se bol u lijevoj mosnici koja je jako otekla.Nakon 2 dana doslo je do skoka temperature do 41st i malaksalosti.Lab. analize:Se 60,Le 16000,ostalo je uredu.Javili smo se urologu koji je ordinirao terapiju Longacef 5 dana po 2gr,Ciprocinal od 500mg 2x1,10 dana i Chymoral forte 3x2 i postavio dg:Epididimitis ac.Sada,10 dana kasnije,tegobe su se smanjile,made je i dalje poslepodne subfebrilan do 37,4.Danas su uradjene lab. analize,PSA je 9,25, mokracna kiselina 520,urea 10,7,kreatinin 127,20.Molim Vas da mi odgovorite da li je moguce da je tumor marker povecan zbog upale ili su ovako visoke vrijednosti siguran znak postojanja Ca prostate.Tata je prije 2 dana pregledan od strane urologa koji je rekao da prema rektalnom tuseu i UZ ne moze jasno da odgovori da li je u pitanju apsces ili Ca. Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 20. 08. 2008.
    • PSA je povisen kod prisustva karcinoma prostate, velikih prostata kao i kod upale prostate. Obzirom da je doslo do upale testisa, ta infekcija je sigurno krenula iz prostate, sto znaci da postoji upala sigurno. Potrebno je najmanje 6 nedelja antibioticima leciti upalu i tek tada uraditi PSA i naravno f/t PSA, koji nam moze pomoci u diferenciranju uzroka povisenja PSA dr Vojinov