poshtovani doktore od napred vi se izvinuvam za mozhni jazicni greshki poshto ne pishuvam na majcen jazik. jas imam sistemski lupus , moite bubrezi sekogas mi stvarat pesok,kamce . sega imam edno kamce so dimenzi eden santin shto zaglavill vo kanalot treba da odberam izmegju krshenjeto llaserski ili vadenjeto so nekoi instrument odosdola? od osnovnata boles SLE lesno dobivam infekci (primam sekogash 5mg dekortin). ve mollam da mi oggovorite kollku shto mozhete po brzo imam bolki

    Odgovoreno: 25. 08. 2008.
    • Potrebno je razbijati kamen metodom koja je najpodesnija za vas, a to zavisi od mesta na kom je zaglavljen kamen ,ali i od njegove velicine. Najmanje stresno je ESWL, ali ukoliko se kamen spustio u nize partije neophodne su transuretralne intervencije kojima se kamen razbija i delovi tog kamena uklanjaju. Znaci odluka je na vesem doktoru, a manje na vama dr Vojinov