Ve molam za vase mislenje. Se raboti za bakterija E-coli koja mojata kerkicka ja ima malku podolg period. Po antibiotikot Pancef sega nejziniot doktor ja stavi na zastita na FUROLIN. No vo razmena na iskustva so drugi pacienti me ubeduvaat deka postojat mnogu posovremeni lekovi za ovaa bakterija. Pa bi ve zamolila dali bi mozele nesto vie da mi preporacate. Inaku se raboti za 7 god. devojce. Od antobiotici sme primale pancef, augmentin, ospen, lindaprim, i baktrim...I na kraj dobi refleks na desniot bubreg. Mnogu bi mi znacela vasata pomos i vasiot strucen sovet. So golema pocit Daniela od MK.

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Refluks se ne dobija od antibiotika, vec je to slabost misica besika i mokracnog kanala koji se uliva u nju. Sto se tice Pancefa on je odlican lek, i mislim da su lekovi dobro odabrani, obzirom da je najbolji lek za Escherichiu coli omnaj koji se dobije antibiogramom, a ne onaj prema sopstvenom izboru ili savetu nekog drugog pacijenta. Inace Refluk nije posledica infekcije, vec obratno, infekcije su posledica postojeceg refluksa, i njega treba resavati i na taj nacin ce se resiti u ucestale urinarne infekcije. dr Vojinov