Poštovani, Volela bih da mi pomognete. Naime, radi se o mom dečku. On ima dijagnozu azoospermija. Od rođenja je imao nespuštene testise, tj. obostrani kriptorhizam. Vođen je kao dete kod lekara, ali je govoreno da će se testisi sami spustiti. To se nije desilo. Jedan testis mu se nalazio u trbušnoj duplji (s desne strane), a drugi u skrotumu. Sa 21 godinu je imao operaciju, u kojoj mu je jedan testis iz trbušne duplje izvađen (jer nije imao nikakvu funkciju), a drugi mu je spušten u kanal, ali već dovoljno oštećen, jer je bio izložen visokoj telesnoj temperaturi dugo godina. Urađen je spermogram posle operacije i dijagnoza je bila azoospermija. Napominjem da je posle operacija urađena biopsija testisa kojom je došlo do ove dijagnoze. Sada ima 28 godina. Da li postoji bilo kakva nada da ćemo jednog dana imati decu? S poštovanjem, Ivana

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Biopsija testisa koja ukazuje na potpuno odsustvo spermatozoida ije los nalaz. Moguce je jos jedino uraditi punkciju tog testisa, takodje uzimanje materijala za pregled pod mikroskopom, i ukoliko i ovaj put nalaz ukaze na odsustvo spermatozoida, sanse da imate dete ne postoje. dr Vojinov