Rezistentna Enteroccoca u spermi? Postovani, nemam subjektivnih tegoba sem crvenila oko uretre. Njega imam vec par godina. Sticajem okolnosti uradio sam spermokulturu i urinokulturu iz prvog mlaza. U spermi je nadjen enterokok, a urinokultura je bila sterilna . Enterococus iz sperme bio je senzitivan na ciprocinal i panklav. Pio sam samoinicijativno ciprocinal 500 mg na 12h po 1 tbl , 15 dana , dakle sveukupno tri kutije, i kad sam ponovio spermokulturu u toku pijenja antibiotika, nalaz je bio sterilan. Zatim sam popio i kutiju panklava 625 mg na 8h po 1, sedam dana. Od te terapije je proslo nedelju dana, i ja ponovim spermokultutu iz drugog mlaza i urinokulturu iz prvog mlaza. Urinokultura je opet bila sterilna, a u spermi je ponovo bio enterokok, ovog puta rezistentan na ciprocinal. Za vreme cele ove terapije nisam imao sexualne odnose. Ima jos po neki antibiotik da je senzitivna. Da li ici peroralnom ili parenteralnom terapijom i koliko dugo? Mada i da sam duze pio ciprocinal ne bi vredelo jer je postala otporna posle 3 nedelje. Sta dalje? Milan

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Prema spermokulturi potrebno je uzeti tri antibiotika, 10 dana jedan, pa 10 dana drugi i na kraju treci 10 dana. Kroistiti prezervativ u toku terapije, leciti i partnera, nedelju dana nakon terapije ponoviti spermokulturu sa AB. dr Vojinov