Postovani doktore, imam 27god. i imam probleme sa mokrenjem. Naime, pre nesto vise od 2 god naglo mi se pojavio bol i pecenje posle mokrenja. Radila sam vise puta analize urina, koj su se ponavljali: dosta bakterija,leukocita, par puta eritrociti 3-4, ili 4-6, nekad i neki kristalcic. Sve u svemu, meni je bilo jako lose, jos cesto mokrenje. Otisla sam urologu, koji je UZ pogladao bubrege i besiku,i sve je bilo ok. Ali sam urinokulturom otkrila e.coli, sto je bio sok za mene! :-( Posle odredjenog antibiotika brzo je nestala. Ponovila sam urinok.jos par puta i nalaz je bio sterilan. Takodje, u to vreme otarasila sam se i enteroccocusa iz vag brisa, sekret je bio 3.grupe. To je bilo tada. Ja vise nisam posecivala dok, nisam imala probleme vece. Par puta pojavilo mi se peckanje posle mokrenja, popijem cajeve: uvin,brusnicu,beli luk...i to prodje omah. Medjutim, u poslednje vreme opet imam sve cesce i cesce zarenje posle mokrenja koje traje,takodje i ucestalo. Ponekad imam i tanak mlaz, obicno ujutru. Imam jednog partnera vec godinama, ustvari, jedinog. Sta to moze biti, da li se e.coli vratila? ili je, nedaj boze, neso drugo?Sve me to muci. Srdacan pozdrav, uz izvinjenje!

    Odgovoreno: 11. 08. 2008.
    • Upale mokracne besike kod zena predstavljaju najucestalije urolosko oboljenje. Escherichia coll i je u 90% uzrocnik ovih urinarnih infekcija. Upale besike nastaju ili kao posledica manjeg broja zastitnih antitela u vagini i mokracnom kanalu ili kao posledica veceg broja receptora za koje se bakterije vezuju. Inace infekcije nastaju jer bakterije prodiru iz debelog creva u vaginu, a iz vagine kroz mokracni kanal u besiku. Znaci, potrebno je uraditi UK sa AB i uzetiti nesto od antibiotika pre nego sto rezultati UK budu gotovi. Nema razloga za strah, potrebno je lecenje infekcije. dr Vojinov