Postovni doktore, suprug i ja se lecimo od steriliteta vec 5 god. Problem je kod mog supruga. Poslednja analiza je radjena je u julu, tada smo radili ICSI, postavljena je dijagnoza astenospermia i teratospermia. Referente spermograma su sledece volumen 0.1ml, br.spermatozoida 3 mil., normalnih 25%, veliki broj leukocita, posle obrade \\\\\\\"SWIM UP\\\\\\\" metodom 1 mil spermatozoida. Prethodno su uradjene bakterioloske analize / ureaplazma, mikroplazma, hlamidija, urinokultursa, spermokultura/ i sve su uredne. Na ranije radjenim spermogramima broj leukocita je uvek izmedju 12 i 15, pa dr smatraju da je to verovatno uzrok losih rezultata , ali se sve svodilo na terapiju vitaminima E i C po 1g dnevno. Pre dve god odradjene su uroloske pretrage prostate, testisa, bubrega, besike i sve je u redu. Molim vas za savet sta i kako dalje, da li je potrebno neko ozbiljnije ispitivanje ili su zaista dovoljni vitamini. HVALA

    Odgovoreno: 09. 08. 2008.
    • Infekcija se standardnim testovima dokazuje samo u 20% slucajeva, dok u ostalih 80 % prisustvo leukocita ukazuje na infekciju, bez obzira na uredne bakterioloske nalaze. Moj savet je da se ordiniraju antibiotici u trajanje od 3 nedelje, uraditi i dodatne analaze tipakariotipa, antispermatozooidnih AT, hormonskog statusa i nakon toga dati nesto od lekova koji popravljaju broj i pokretljivost spermatozoida dr Vojinov