Postovani doktore, prvi spermogram moga supruga je bio sledecia: astenospermija- volumen 6ml, koncentracija 20 miliona/ml, brzo progresivni 5%, slabo progresivni 20%, progresivni u mestu 15%, mrtvi 60%, patoloski oblici 55% i pronadjena je bakterija enterococcus koja je izlecena. Oko tri meseca kasnije spermogram se malo poboljsao: oligospermija- volumen 8ml, koncentracija 18 miliona/ml, brzo progresivni 25%, sporo progresivni 25%, progresivno u mestu 30%, patoloske forme 60%. Interesuje me da li moze doci do prirodne oplodnje sa ovakvim rezultatima? Lekar predlaze operaciju varikocele, pa me interesuje vase misljenje u vezi sa tim. I jos jedna stvar mi je nejasna. Kod njega je zapremina ejakulata veca od prosecne (nakon apstinencije od 3 dana), sto dovodi do smanjene koncentracije, iako ukupan broj spermatozoida u ejakulatu nije tako los. Da li je bitniji ukupan broj ili koncentracija? Hvala vam unapred.

    Odgovoreno: 05. 08. 2008.
    • Ukoliko postoji varikocela, potrebna je operacija jer toplota vremenom ostecuje testis, tako da se smatra da nakon 35 godine zivota operacija nema svrhu, jer je tstis trajno ostecen. Sa ovim spermogramom naravno da moze da dodje do zaceca. Sto se tice broja i kolicine, bitan je broj spermatozoida u ml (normalno preko 20 milinona), i u ukupnom ejakulatu (normalno preko 40 miliona) dr Vojinov