Moje dete ima 2god i levi testis se nije spustio,neki put testis seta.Do koje godine se prati ova promena i kada se vrsi hiruski zahvat.

    Odgovoreno: 11. 08. 2008.
    • Mobilni testis nije veliki problem ukoliko se testis ipak nalazi u skrotalnoj vreci. Problem predstavljaju nespusteni testisi koji se nalaze u preponama ili cak u trbuhu. Na takvim testisima mogu usled temperature nastati ostecenja koja vremenom mogu ugroziti proces stvaranja spermatozoida, ali i pojave malignih oboljenja. Znaci ukoliko se taj testis nalazi u kesi i povremeno seta nije veliki problem ali je potrebno da se obratite decijem urologu radi eventualne fiksacije istog testisa. Inace, nespusteni testisi se pored kozervativni mogu tretirati i operativnim metodama, ali najkasnije do 2 godine zivota jer trajna ostecenja nastaju vec do pete godine. dr vojinov