Pre tridesetak dana otpušten sam iz bolnice nakon sa dijagnozom ''CARCINOMA TRANSITIOCELLULARE (S. UROTHELIALAE) PAPILLARE VESICAE URINARIAE HG: II,NG: II,LAMINAE PROPRIAE FOCALIS INFILTRANS(pT1)''.Naravno,za vreme boravka u bolnici odrađena mi je transuretralna resekcija cistoskopski vertifikovanog tumora. Kolika je mogućnost za nastajanje recidiva, i kakav je uopšteno mogući ishod bolesti, i šansa za izlečenjem?

    Odgovoreno: 18. 05. 2008.
    • Sansa za izlecenjem je velika, ali uz neophodne kontrole. Recidivi se javljaju u 70 % ali se ukooliko tumor ne prodire dublje lece transuretralnim resekcijama. Redovno kontrole i BCG terapija su metoda i prevencije  i lecenja

Komentari na pitanje: #5362

    • Poštovani, molim za tumačenje hp nalaza posle operacije tumora mokraćne bešike. Nalaz glasi ovako: 4907-carcinoma transitiocellulare invasivum (TCC), HG2,NG2. Prisutna manja ognjišta nekroze i manji fragmenti homogenizovanog mišićnog omotača bez mogućnosti procene infiltracije istih tumorom.

    • Moj otac operisao je prije 15 dana maligni tumor mokraćne bešike, dijagnoza: neoplasma malignum vesciae urinariae, šifra c67. Patohistološki nalaz glasi: u materijalu su fragmenti tumorskog tkiva, papilarne građe, vezivnovaskularne strome, obloženi višerednim epitelom (debljine 7 redova) . Višeredni epitel gradehiperhromatične, okrugle ćelije povećanog n/c odnosa, blago pleomorfnih jedara, slabije mitotski aktivnih, u kome se dobro oponašaju diferencijacioni obrasci urotela. U materijalu su djelivi sluznice kao i mišićnog sloja zida. U dostavljenom materijalu nema elemenata invazije zida mokraćne bešike tumorskim tkivom! U materijalu je i fragment tkiva prostate očuvane građe. Carcinoma transitiocellulare papillare /hg2, ng1/koji je dalji tok liječenja, što slijedi dalje i kakve su šanse izlječenju. Unaprijed zahvalna!