Da li je varikocela opasno stanje za muskarca od 25 godina( i uopste)? Moze li to uticati na njegovu fertilnost s obzirom da se radi o osobi koja jos uvek nije zasnovala porodicu? Sta se preporucuje u takvim slucajevima i sta posle? Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 14. 04. 2007.
    • Varikocela nastaje kao posledica zaostajanja krvi u testisima, te posledičnog njihovog preglevanja i oštećenja spermatogeneze. Potrebno je u takvim slučajevima uraditi Dopler vena testisa i spermogram i na osnovu toga utvrditi da li se je potrebno hirurški intervenistati ili ne.