Poštovani doktore bebi od tri meseca je prilikom ultrazvuka stomaka utvrdjeno sledeće: desni bubreg b.o, levi bubreg očuvanog parenhima, pijelon do 6mm, ureter retrovezikalno oko 8mm. Mokraćna besika ispunjena bistrim urinom, glatkog zida, bez patoloških promena, posle mikcije nema rezidualnog urina. Predložena MCUG. Da li postoji drugi način snimanja bez zračenja (čuli smo za ultrazvučnu cistografiju). Molim Vas za vaše mišljenje i dijagnozu što pre. Zabrinuta mama

    Odgovoreno: 04. 04. 2008.
    • Da budem iskren , ne znam normalne dimenzije pijelona i uretera kod deteta od tri meseca, ali pretpostavljam da se radi o ureterohidronefrozi i da sumnjaju na postojanje vracanja mokracne iz besike ka bubrezima - vezikoureteralni refluks. Mislim da treba uraditi mikcionu cistouretrografiju da bi se utvrdilo postojanje refluksa, jer hidronefroza moze vremenom da osteti bubreg, tako da je benefit od postavljanja prave dijagnoze i pravovremene terapije terapije, veci od zracenja prilikom MCUG.