Postovani doktore, na klinici u Nisu su mi ustanovili da imam kamen u bubregu koji se trenutno nalazi u kanalu i velicine je 5mm,trenutno nemam nikakve bolove i imam zastoj II stepena. predlazu mi razbijanje kamena laserom u Beogradu jer u Nisu navodno ne radi aparat. Da li je to neophodno ili je moguce da kamen izbacim mozda uz pomoc lekova putem mokracnog kanala?

    Odgovoreno: 03. 04. 2008.
    • Sve zavisi od polzaja na kom se zaustavio i duzine zastoja. Ukoliko se kamen nalazi u gornjoj polovini kanala i stoji duze od mesec dana sa takvom hidronefrozom , neophodna je intervencija da bi se uklonio kamen i na taj nacin spasao bubreg ostecenja. Manje je invazivna intervencija ESWLom , nego hirurgija, te vam savetujem da odete u Beograd. Ne postoje lekovi koji bi vam u ovom slucaju mogli pomoci. dr Vojinov