poštovani doktore,molim vas za savet.Ja imam 36, a moj suprug 34g.Lečimo se od steriliteta već 6 god.U decembru prošle godine pozvali su nas na vantelesnu,ušli smo u program države.Doktorka u Nišu kojoj smo prvo trebali da se javimo tražila je da suprug uradi spermokulturu i bris uretre.Prvi rezultat je bio spermokultura:enterococcus faecalis u malom broju,bris uretre:haemophilus species(dominantno),staphilococcus aureus(malo) i streptococcus species(malo).Terapija Panklav i puno čajeva.Drugi rezultat je bio spermokultura:streptococcus species u velikom broju,bris uretre:strep.sp. u malom broju.Terapija penicilin injekcije i Clindamycin.Treći rezultat danas smo ga uzeli:spermokultura dobra, bris uretre:Enterococcus faecalis.Danas sam se totalno razočarala jer sve to traje već tri meseci i nikako da se rešimo ovih bakterija.Strah me da ne zakasnimo na vantelesnu i izbace nas iz programa.Molim za savet.Hvala

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Savet je jednostavan. Bakterije koje ima nalaze se dominatno u prostati u koju vrlo tesko prodiru lekovi, odnosno svega tri vrste lekova prodire u prostatu (makrolidi, fluorohinoloni i tetraciklini). Znaci potrebno je izabrati nesto od ove tri vrste antibiotika, svaki po deset dana, ukupno mesec dana. Terapija sa samo jednim lekom od 10 dana , nije dovoljna dr Vojinov