Postovani Dr molim Vas da mi protumacite spermogram mog muza. Vec nekih 9 meseci pokusavamo da dobijemo dete ali to se ne desava. Rezultati su sledeci: duzina apstinencije 5 dana likverakcije 18 konzistencija normalna zapremina ejakulata 3.5 ph 7.5 br. spermatozoida 4 pokretni spermatozoidi 0.35 slabo pokretni 0.10 nepokretni 0.55 normalne forme 0.40 patoloske forme 0.60 leukociti redak eritrociti 0 epitelne celije 0 aglutin sper. 0 fruktoza 0.5(sl.+) patogene bakterije nisu izolovane. Nije izolovana candida spp.

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Postoji smanjen broj spermatozoida (4 mil). Normalno je preko 20 miliona/ml ejakulata i preko 40 miliona u čitavom ejakulatu. Tu vrsu podataka u ovom spermogramu nemate. Takodje postoji smanjena pokretljivost spermatozoida. Uzrok toga moze biti infekcija, hormonski poremecaji, antitela na sopstvene spermatozoide. Prvo bi trebalo uraditi testove na infekciju i hormnoski status , i naravno uroloski pregled (UZ testisa, varikocela ) dr Vojinov