Postovani dr Vojinov molimo Vas da nam pomognete i odgovorite.Nas dvoje smo 1.5 godinu u braku i na zalost jos uvek nemamo dece.Moj suprug ima 32 godine,ne pusi i ponekad popije malo alkohola.Ja imam 28 godina,takodje ne pusim i ne pijem i moj ginekoloski nalaz je uredan.Moj suprug je uradio spermogram i rezultat nije bio dobar: zapremina ejakulata: 1.4 ml; PH: 7.8; broj spermatozoida: /; leukociti: retko; bakterije: malo; plocasti epitel: retko; okrugli epitel: /; sluzi: dosta; hipoosmotski test: /; bledi eritrociti: retko; svezi eritrociti: 1-2.Kazali su nam da je u pitanju azospermija i uputili su ga na ultrazvucni pregled. NALAZ: Mokracna besika skoro potpuno prazna.Prostata mala, ogranicena, sa hipoehogenom promenom precnika 6 mm centralno. Vezikule se ne sagledavaju jasno uz praznu besiku. Desni testis homogen, jasno ogranicen, volumena 22 ml. Levi testis volumena 20 ml.Uocavaju se glave epididima, desno 10 mm, levo 12 mm.Uz levi testis se nalaze distendirane vene plek! susa pampiniformisa. Lokalni status: Oba testisa u skrotumu, zadovoljavajuceg volumena i konzistencije. Glave epididima obostrano, posebno levo voluminozne, repovi epididima se ne palpiraju jasno. Duktusi b.o. Varikocela gr II levo. S obzirom na ove nalaze lekar je predpostavio da se radi o opstruktivnoj azospermiji i uputio je mog supruga na biopsiju testisa. U lokalnoj anesteziji ucinjena je perkutana biopsija D testisa i uzeta su 4 isecka.Nalaz koji smo dobili izgleda ovako: St post biopsiam testis dex: PH nalaz: hipospermatogeneza i iregularno sazrevanje. Prepisana mu je terapija - Klomifen 1/2 tablete svakog jutra - i tu terapiju je uzimao 30 dana. Zatim je uradio jos jedan spermogram: Volumen ejakulata: 1.2 ml; PH: 6.4; likvefakcija: 10 minuta; konzistencija: normalna; broj spermatozoida: /; leukociti: 0.02; ostale aelije: 0.51; vitalnost: /; hipoosmotski test: /; Primedba: u sedimentu ejakulata nisu nadjeni spermatozoidi.Savetovali su nam donora IUI.Medjutim mi se na! damo da postoje i druge terapije i spremni smo da uradimo sve ! kako bi resili nas problem.Iskreno verujemo da Vi mozete nase nade da pretvorite u stvarnost.Unapred zahvalni...

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Iz PH nalaza se ne vidi da li postoje zreli spermatozoidi ili ne. Potrebno je uraditi punkciju testisa kojom se iglom uzima tkivo testisa i domah pod mikroskopom se gleda da li postoji spermatozoidi. Ukoliko postoje mozete biti kandidati za vestacku oplodnju. dr Vojinov