Postovani dr Vojinov molim Vas da nam pomognete i odgovorite.Suprug i ja smo 1.5 godinu u braku i nazalost jos uvek nemamo dece.On ima 32 godine, ne pusi i retko popije malo alkohola.Ja imam 28 godina,takodje ne pusim i ne pijem i moj ginekoloski nalaz je uredan.Moj suprug je uradio ultrazvucni pregled: Mokracna besika skoro potpuno prazna.Prostata mala,ogranicena,sa hipoehogenom promenom precnika 6 mm centralno.Vezikule se ne sagledavaju jasno uz praznu besiku. Desni testis homogen,jasno ogranicen, volumena 22ml.Levi testis volumena 20 ml.Uocavaju se glave epididima,desno 10 mm,levo 12 mm.Uz levi testis se nalaze distendirane vene pleksusa pampiniformisa. Lokalni status: Oba testisa u skrotumu,zadovoljavajuceg volumena i konzistencije.Glave epididima obostrano,posebno levo voluminozne,repovi epididima se ne palpiraju jasno.Duktusi b.o. Varikocela gr II levo. Nakon ovog pregleda uradio je spermogram: zapremina ejakulata: 1.4; PH: 7.8; broj spermatozoida: /; leukociti: retko! ; bakterije: malo; plocasti epitel: retko; okrugli epitel: /; sluzi: dosta; hipoosmotski test: /; bledi eritrociti: retko; svezi eritrociti: 1-2. S obzirom na ove preglede i nalaze predpostavili su da se radi o opstruktivnoj azospermiji i uputili su ga na biopsiju testisa.U lokalnoj anesteziji ucinjena je perkutana biopsija D testisa i uzeta su 4 isecka. Nalaz koji smo dobili izgleda ovako: St post biopsiam testis dex: PH nalaz: hipospermatogeneza i iregularno sazrevanje.Prepisana mu je terapija : 1/2 tablete Klomifena svakog jutra 30 dana. Nakon terapije uradio je jos jedan spermogram: volumen ejakulata: 1.2; PH: 6.4; likvefakcija: 10 minuta; konzistencija: normalna; broj spermatozoida: /; leukociti: 0.02; ostale aelije: 0.51; vitalnost: /; hipoosmotski test: /; primedba: u sedimentu ejakulata nisu nadjeni spermatozoidi. Lekar nam je savetovao donora IUI. Medjutim, mi se jos uvek nadamo da nije sve ucinjeno i izgubljeno, i da ipak postoji sansa da dobijemo decu.Molim Vas d! a nam pomognete da nase nade postanu stvarnost.Unapred zahvalni

    Odgovoreno: 18. 03. 2008.
    • Iz PH nalaza se ne vidi da li postoje zreli spermatozoidi ili ne. Potrebno je uraditi punkciju testisa kojom se iglom uzima tkivo testisa i domah pod mikroskopom se gleda da li postoji spermatozoidi. Ukoliko postoje mozete biti kandidati za vestacku oplodnju.