Postovani doktore, imam 32 godine, u braku sam vec 4 godine i nemamo djece. Poslednji nalay spermograma je sledeci: LIKVEFAKCIJA - kompletna; VISKOZNOST - uvecana; IZGLED - opalescentan do bistar; pH - 7,6; ZAPREMINA EJAKULATA - 3,3 ml; KONCENTRACIJA - 17,5x10na6/ml; UKUPAN BROJ - 57,75x10na6/ejakulatu; POKRETLJIVOST - Brzo progresivni - 20%(30 min), 20%(2h); Spori progresivni - 25%(30 min), 20%(2h); IN SITU - 10%(30 min), 10% (2h); Nepokreni - 45%(30 min), 50%(2h); MORFOLOGIJA - Normalne forme - 9%, Anomalije glave - 85%, Anomalije repa - 3%, Anomalije forme - 3%; TEST VITALONOSTI - 75%; SWELING TEST - 75%; LEUKOCITI - 0,2x10na6/ml; ERITROCITI - nema; ZONE AGLUTINACIJE - nema. Analizom spermograma izolavana je streptokoka i terapija koja mi je data je AMOKSIKLAV 625 mg na 8h, a potom Cefaleksin 500 mg 2x2. Zanima me da li je terapija po Vasem misljenju dobra, koliko traje lijecenje i da li postoji jos neki razlog za los nalaz spermograma. analize uretralnog brisa, mikoplazm! e, ureplazme i hlamidije su uredne. Unaprijed hvala!

    Odgovoreno: 18. 03. 2008.
    • Potrebna je antibiotska terapija u trajanju od mesec dana, sa tri razlicita antibiotika. Nakon terapije ponoviti spermokulturu sa AB. Ukoliko ne bude vise bakterija u spermogramu potrebno je koristiti nesto od lekova kojim se poboljsava proces stvaranja spermatozioida i tek nakon dva meseca uzimanja tih preparata ponoviti psermogram, jer je spermatozoidima potrebno 2 meseca za regeneraciju. dr Vojinov