Postovani doktore, imam 29 godina i trenutno imam nekih uroloskih tegoba. Naime, prvo sam primetio da mi je sperma tecnija nego sto je to normalno i da joj je boja tamnija. Desetak dana nakon toga osetio sam blagi bol u desnom testisu i slican bol sa desne strane donjeg dela stomaka. Posle toga se pojavio i otok tog testisa, nakon cega sam otisao kod urologa koji je uradio ultrazvuk i konstatovao sledece: "Lokalno palpatorno desni epididim uvecan, bolan vel 1,5X15cm u predelu glave. Ne moze se palpatorno odvojiti od gornjeg pola desnog testisa. Testis palpatorno bolno neosetljiv bez tumefakcija. Nalaz na levom testisu i epididimu uredan. uz levi testis velicine 22x34 homogen, uobicajenog oblika. Levi epididim uredan. Desni testis takodje homogen velicine 21x42mm. Desni epididim uvecan heteroehogen i hipoehogen u predelu glave velicine 18x16mm." Th: Longaceph 2g x 1 tokom 10 dana; Chymoral draz 3X2; mirovanje, elevacija, led lokalno Od pocetka terapije je proslo 7 dana. Bol u testisu je nestao, ali otok sa samo neznatno smanjio. U medjuvremenu su mi stigli rezultati analiza koje sam radio. Osim sto mi je povecana sedimentacija (sedimentacija 1h je 16, a sedimentacija 2h je 38) svi ostali nalazi su mi u redu a radio sam: - tumorske markere AFP (1,77), HCG (1,0), LDH (326,0), CRP (1,5), fibrinogen (3,8), leukociti (5,3) - bris uretre na Chlamydia-u, Ureaplasma, Mycoplasma, urin na Trichomonas vaginalis, bakterioloska kultura sa AB, spermokultura sa AB Pre svega sam iznenadjen rezultatima iz kojih ne vidim uzrok problema. Zanima me vase misljenje o daljem lecenju. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 18. 03. 2008.
    • Lecenje je zadovoljavajuce , ali je potrebna antibiotska terapija u trajanju od 6 nedelje. Bitno je da je testis na UZ homogen i da su tumorski markeri mirni. Posto se radi o upali epiddidima, verovatno ce biti potrebno duze vreme da se taj otok povuce, ali postoji mogucnost i da neka vrsta zadebljanja ostane i u perspektivi.ove vrste uoale su kod ljudi do 45 godine obicno izazvane bakterijama koje se prenose seksualnim putem. Nakon lecenja potrebno je uraditi i spermogram