Mojoj cerkici koja ima 4 god. u urinu pronadjeno je bezbroj klica E.coli.Tj prvo smo radili obican pregled urina gde je imala trag belancevina, jaku upalu besike i bakterija , sto smo urinokulturom i saznali da se radi o E.coli bezbroj klica,Uradjen je i antibiogram po kom je pila antibiotik (cefalaksin)Palitrex.Posle ispijene 2 bocice (4ml na 6h) i 3 dana pauze uradili smo ponovno urinokulturu (pored lekova pila je caj od brusnice)Nalaz urinokulture:"Kulturom urikulta izolovano je oko 1 000 klica Enterococus(Streptococcus fekalis i E.coli." Sa tim analizama pedijatar je rkao da ne diram nista posto je to podnosljivo .li me buni sada ova druga bakterija i zelela bih da moja cerka ne zivi sa E.coli kako njen pedijatar kaze da moze ziveti sa tim.Snimao joj je bubrege na moj zahtev zbog traga belancevina u urinu (ultrazvukom) i kaze da je sve ok. Interesuje me sta uraditi da nalaz urinokulture bude sterilan i da li se ultra zvukom tacno mogu videti tacno ostecenja i anomalije bubrega??(jer me je strah da tim obicnim ultrazvukom nemoze da se vidi sve ) Unapred zahvalna i zabrinuta majka.

    Odgovoreno: 13. 03. 2008.
    • Broj klica od 1000 u ml, nije zabrinjavajuci i ne treba leciti. Potrebno je za desetak dana ponoviti nalaz urinokulture i ako su preostale neke klice one ce se i razmnoziti i onda treba nastaviti sa lecenje. Ukoliko nije bilo temperature i bolova u predelu bubrega, onda nije bilo ni upale bubrega. UZ se mogu videti ostecenja, ali u vidu oziljnih promena koja nastupaju kasnije, naravno ukoliko je doslo do pijelonefritisa, ali ne i obavezno. Proteini se javljaju kao posledica upale i ne znace osetcenje. Enerococcus moze poticati iz urina, ali je obicno iz debelog creva kao posledica nepravilnog uzimanja uzorka kod dece dr Vojinov