Doktore imam 26 godina i vec 2-3 godine problema sa mokrenjem.Bio sam kod urologa i utanovio mi je hronicnu upalu prostate, pio sam neke lekove, neki su pomagali a neki ne.Vremenom mi se pojavila i prosirena vena na testisu ili varikokoela,bio sam opet kod urologa,on je rekao da nije nista strasno ukoliko to ne utice na spermogram.Uradio sam spermogram pre pola godine i on mi je rekao da su nalazi prilicno uredni.Taj spermogram sam uradio pre pola godine i voleo bih ako bi vi mogli takodje da mi rastumacite.Sledeci su rezultati:likvefakcija-parcijalna 35 min,konzistencija-normalna,zapremina ejakulata-3.4ml,broj spermatozoida-87 nesto po L i broj spermatozoida 295,8 nesto po V, progresivno pokretni- 0,3 i 0,2 ,pokretni-0,28, nepokretni-0,22, leukociti-0,13,ostale celije-1,7, vitalnost-0,8, glava-0,34, vrat-0,29, rep-0,02. To bi bilo to od spermograma.Pre mi te prosirene vene nisu tako smetale ali sad sve vise osecam bol, narocito u ovim zimskim danima.Sta mislite koji je najb! olji metod lecenja tih prosirenih vena i da li je ipak operacija najbolji metod.Ne bih voleo da moram da zivim sa tim tegobama jer me ponekad psihicki ometaju.Unapred hvala.

    Odgovoreno: 18. 02. 2008.
    • Nalaz spermograma "prilicno uredan". Nesto povecan broj spermatozoida sto moze ukazivati na infekciju. Prosirena vena retko boli, sto moze biti indikacija za operaciju, ali se obocno operise samo u slucaju loseg spermograma. Moj savet j uraditi testove na infekciju posto takve tegobe obicno daje upala prostate.Znaci uraditi spermokultura sa AB, bris uretre na bakteriolosku kultur sa AB ,Mycoplasmu, Ureaplasmu i Chlamydiu trachomatis. Urin na Trichomonas vaginalis. Ukoliko se utvrdi postojanje infekcije, leciti istu.