Postovani doktore,imam 33 god. moj poslednji nalaz spermograma je:prisutni je 3-4 pokretna i `1-2 nepokretna spermatozoida u vidnom polju.Prisutni su i granulociti,histiociti I retke okrugle celje.Test na Chlamudiae trachomatis je negativan. Ultrazvucni nalaz testisa uredan.Hormoni:prolaktin-311, FSH-10.1 ;LH-8.4;Testosteron -4.7. Spermatozoidna antitela 22.6 U/ml.Spermokulturom izolovana Enterococcus faecalis u malom broju(pola sata pre davanja uzorka vrsio sam nuzdu).Urolog ustanovio varikocelu na levoj strani i ovih dana idem na operaciju.Interesujeme vase misljenje u vezi operacije i Enterococcus faecalis sta prvo leciti ili moze u isto vreme?Dali postoji sansa time za poboljsanje spermograma barem za inseminaciju(koliki je to brij)?HVALA.

    Odgovoreno: 08. 02. 2008.
    • Sta znaci 3-4 u vidnom polju?. Normalan broj je preko 20 miliona u ml, i preko 40 miliona u ukupnoj kolicini ejakulata. ZA inseminaciju je potrebno preko 10 mil. u ukupnom ejakulatu. Potrebno je leciti infekciju, bez obzira da li pre ili posle intervencije. Nakon operacije varikokele u 70% se popravlja spermogram, a u 30 % ostaje isti (informacija!!!!) dr Vojinov