Mom sinu (10god.) smo 10decembra prosle godine primjetili uvecan testis konstatovana je upala i prepisan sirup PANKLAV.Poslije dva dana testis je poceo crveniti i boliti(na dodir).Na preporuku pedijatra primio je 5 penicilina 800.000,crvenilo je nestalo,kao i bol.Testis se poceo vracati u normalu.Pedijatar je nakon kontrole(tri dana od prestanka terapije penicilinima)prepisao jos pet penicilina ovaj put 1.200.000.Medjutim testis je jos uvjek duplo veci i cini se ponekad tvrdji.Nekidan su uradjeni nalazi krvi(markeri tumora) i oni su dobri.Sada mi djeciji hirurg predlaze operaciju tj. da otvori mosnje pa da onda ustanovi sta je,jer ni on sam nemoze da kaze sta bi moglo da bude!Inace par dana prije nego smo primjetili da je testis uvecan mali se zalio na bolove u uhu(lijevom a,i testis je lijevi) terapija je bila sirup Amoksicilin.Molim savjet .Unaprjed zahvalan!

    Odgovoreno: 08. 02. 2008.
    • U ovom slucaju presudan moze biti ultrazvucni nalaz testisa na kome se moze jasno videti da li se radi o promeni na samom testisu (upala, eventualno suspektna tumorska promena - neki tumori testisa idu sa normalnim tumorskim markerima - seminomi) ili posledica tog otoka predstavlja otok epididima, strukture koja lezi na testisu i uvek je prva zahvacena upalnim procesom koji se tek kasnije prenosi ili ne prenosi na testis. Posto su tomori testis cesci u mladjoj populaciji, ultrazvucni nalaz bi doneo i presudnu odluku da li raditi ekploraciju (operacija i biopsija) testisa ili ne dr Vojinov