Postovani, u maju 2007. su ocele da mi se javljaju urtike po telu.Dermatolog mi je predlozila detaljne istrage i u u avgust u urinu sam imala puno eritrocita (tako je pisalo-puno),6-8 leukocita,mutna mokraca,zuta boja,bez glukoze,proteina,bilirubina,ketonskih tela,malo bakterija i plocica.Bila sam kod urologa koji je video na UZ-u hiperehogene zone u levom bubregu,koji su se njemu ucinile kao pesak,Tih dana sam imala nelagodnost pri mokrenju i blagi bol u karlici,pa mi je prepisao Monural i Nofocin.To je proslo,ali su mi se urtike pojacavale,svakodnevno.Onda sam pre 5 dana opet izvadila rezultate i evo ih:Leu:3,6x10 na 9,limfociti 1,6x 10 na 9 (44,3%),granul. 1,6x10 na 9 (45,4%),ostali ukupno 0,4x10 9 (10,3%),eritrociti 4,19x10 na 12,hemogl. 110g/l,Hct 33,0%.tromb. 212x 10 na 9;u krvi za bilirubin pise slovo N (verovatno normalan),fibrinogen 2,5;glukoza 5,5 mmol/l,holestrerol 4,9 mmol/l,trigliceridi o,8o mmol/l,proteini 83,o g/l-a ref.vrednost je do 82 po ovim testovima.Urea je 3,4 mmo! l/l,kreatinin je 67,7 mmol/l,GOT 20,9 UI?L,GPT 13,5 UI/L i alkaln afosfataza je 112 UI/L.Sedimentacija je 6.Urin je sada bio slabo zamucen,zut,spec.tezine 1025,ph 7,proteini,glukoza,ket.tela,urobilinogen,bilirubin b.o.ali hemoglobin +,eritrocita 15-20,leukocita 5-6,epitela malo,kristali-dosta urata.Za bakterije i sluz ne pise nista. Brinem se da li je bubreg povezan sa urtikom i otkud toliko eritrocita u mokraci?da li nije nesto imunoloski?Neka sistemska bolest?Da li ti eritrociti mogu biti zbog peska jer tih dana kada sam radila analize opet sam osecala grebanje pri mokrenju.Povremeno me tisti levi bubreg i ponekad mi se jave peckanje i grebanje pri mokrenju,pa neko vreme ne,pa opet isto.Urtike mi traju vec 8 meseci. Hvala na odgovoru,pozdrav!

    Odgovoreno: 08. 02. 2008.
    • Urtike nemaju veze sa bubrezima. Simptomi peska, odnosno malog kamenja u bubrezima jesu bolovi , ali i pojava povecanog broja Er u urinu. Ukoliko se tzi ER javljaju samo pri bolovima, onda su sigurno posledica kalkuloze. Potrebno je uraditi kontrolni UZ bubrega ali i UZ besike da bi se iskljucilo postojanje nekog drugo boljenja na besici dr Vojinov